Zmarł prof. dr hab. Bolesław Grabowski

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana prof. dr hab. Bolesława Grabowskiego uznanego astrofizyka, cenionego specjalistę w zakresie spektroskopii plazmy gwiazdowej i laboratoryjnej. Był pracownikiem Uniwersytetu Opolskiego w latach 1963-2008. Zmarł 14 czerwca w wieku 85 lat.

Pan Profesor należał do zespołu badaczy, którzy na początku lat sześćdziesiątych ub. wieku rozpoczęli badania w obszarze fizyki plazmy na powstającej właśnie Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Autor  oryginalnych prac naukowych znanych i cenionych na świecie. Wraz ze swoimi współpracownikami rozwiązał tzw. zagadkę astrofizyczną, wyjaśniając dlaczego Ogólna Teoria Względności „zawodzi” przy wyznaczaniu mas białych karłów na podstawie obserwowanych „redshiftów” w widmie tej grupy gwiazd. Pierwsza z szeregu prac na ten temat została opublikowana w 1975 roku.

Angażował się w pracę organizacyjnej Uczelni pełniąc szereg funkcji m.in.: prodziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii 1972-74, dyrektora Instytutu Fizyki 1981-93, członka Senatu 1981-93  kierownika Katedry Astrofizyki i Fizyki Teoretycznej 1996-2008.

Pan Profesor otrzymał liczne nagrody, należą do nich: Nagroda Młodych II st. Polskiego Tow. Astronomicznego 1966, 1968; Nagroda Min. Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki 1977, 1980, 1987; Nagroda Wojewody Opolskiego 1986; Krzyż Kawalerski OOP 1989; Medal KEN 1982.

Był cenionym nauczycielem akademickim i popularyzatorem nauki, jego zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na interesujące treści, ale także dlatego, że Wykładowca bardzo dbał o ich wysoce estetyczną formę. Pan Profesor był znany z swoich artystycznych pasji, do których należały: sztuki plastyczne, fotografia i poezja. Był promotorem pracy, która została uznana za zwycięzcę w ogólnopolskim konkursie, organizowanym przez PTF, na najlepszą pracę magisterską z fizyki w roku 2000. Był głównym inicjatorem i motorem przedsięwzięcia uwieńczonego powstaniem obserwatorium astronomicznego na dachu domu studenckiego Niechcic, które zostało oficjalnie otwarte w roku 2006.

Zapamiętamy Go jako prawdziwego pasjonata nauki, człowieka o duszy artysty, osoby niezwykle życzliwej o wielkiej kulturze osobistej i pogodzie ducha.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 23 czerwca o godzinie 12:00 w Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kiełczowskiej 90, we Wrocławiu.

Udostępnij post

Skip to content