Odszedł dr hab. Ignacy Bójko, prof. UO

Z  głębokim  smutkiem  zawiadamiamy, że w dniu 17.07.2024r. zmarł dr hab. Ignacy Bójko, profesor Uniwersytetu Opolskiego, wieloletni pracownik tegoż uniwersytetu w dziedzinie fizyki, ceniony nauczyciel akademicki.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę 20 lipca 2024r. o godz. 12.00 w starej kaplicy cmentarnej na Cmentarzu Komunalnym Opole – Półwieś.

Ignacy Bójko urodził się w 1930r. w Osownicy, maturę uzyskał w liceum ogólnokształcącym w Rawiczu. Tytuł magistra, doktora i doktora habilitowanego z fizyki otrzymał na Uniwersytecie Wrocławskim. Zatrudniony od początku istnienia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w tejże uczelni, a następnie w Uniwersytecie Opolskim. Odbył w USA  roczny staż naukowy sponsorowany przez Fundację Fulbrighta w Cornell University. Wyniki swoich badań opublikował w czasopismach o światowym zasięgu : „Journal of Magnetic  Resonance” – Londyn, „Journal of Physics and Chemistry of Solids” – New York.

W badaniach naukowych zajmował się głównie elektronowym rezonansem paramagnetycznym (EPR). Już w 1963 r. w „Acta Physica Polonica” opublikował – pierwszy w Polsce – artykuł  o wynikach badań EPR na częstotliwościach mikrofalowych. Tematyka EPR stała się pasją jego życia. Równolegle z pracą naukową prowadził zajęcia dydaktyczne z fizyki, zaszczepiając studentom pasję do tej trudnej dziedziny nauki.

Prof. Ignacy Bójko pełnił funkcję kierownika Katedry Fizyki Doświadczalnej, był kierownikiem wieloosobowego naukowego Zakładu Fizyki Ciała Stałego. Zorganizował pracownię badawczą EPR. Był członkiem Senatu Uczelni i licznych komisji uczelnianych. Przez cały okres pracy zawodowej związany był z Uniwersytetem Opolskim. Przepracował tu 47 lat, przechodząc wszystkie szczeble stanowisk istniejących na wyższej uczelni. Jego publikacje były wielokrotnie publikowane w światowej literaturze.  Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Zasłużonemu Opolszczyźnie.

Cieszył się wielką sympatią i szacunkiem wśród studentów, magistrów, doktorów i profesorów, których osiągnięcia może wpisać na listę swoich zasług.

Więcej informacji i ciekawostek z życia prof. Ignacego Bójko znajdziecie Państwo w Piśmie Uniwersytetu Opolskiego INDEKS Nr 9-10, grudzień 2013.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Koleżanki i koledzy z Instytutu Fizyki oraz wychowankowie.

Udostępnij post

Skip to content