Strefa OPT 20.11 – dr. hab. Wojciech Grudziński „Żaluzje na dnie oka, czyli po co nam plamka żółta”

Instytut Fizyki UO wraz z Uniwersyteckim Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz firmą Fielmann, zapraszają na wykład z cyklu Strefa OPT pt. „Żaluzje na dnie oka, czyli po co nam plamka żółta”, który wygłosi dr. hab. Wojciech Grudziński, prof. UMCS. Pan doktor specjalizuje się w mikroskopii i spektroskopii molekularnej, jego badania dotyczą lokalizacji, orientacji i organizacji molekularnej polienów (w tym w siatkówce oka człowieka), regulacji wzbudzeń w aparacie fotosyntetycznym, a także mechanizmów toksyczności antybiotyku amfoterycyny B.

Dzisiejszy wykład jest poświęcony jest plamce żółtej, której kolor nadają barwniki: luteina i zeaksantyna. Są one szczególnie skoncentrowane w centralnej części siatkówki, odpowiedzialnej za widzenie barwne i precyzyjne. Związki te nie są jednak zaangażowane bezpośrednio w procesy związane z recepcję światła. Wiadomo, za to że ich brak w naszej diecie zwiększa możliwość wystąpienia jednej z chorób cywilizacyjnych: starczego zwyrodnienia siatkówki (AMD). Niedawno wykazano, iż barwniki te działają jak molekularne żaluzje słoneczne chroniąc receptory przed nadmiernym oświetleniem i określono ich dokładne rozmieszczenie w obrębie plamki żółtej niemniej wciąż nie jest znany mechanizm, który sprawia, że kolorowa dieta zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na AMD.

Podczas wykładu omówione zostaną wyniki badań mikro-obrazowania siatkówki z zastosowaniem technik spektroskopii molekularnej oraz obrazowania w mikroskali oraz zaprezentowane zalecenia, które pomogą nam cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata.

Strefa OPT to wirtualna przestrzeń dla każdego! Wydarzenie będzie miało miejsce w każdą drugą środę miesiąca na żywo oraz w sieci. Skierowane jest dla każdego, a szczególnie osób zainteresowanych światem optyki, optometrii, technologii okulistycznej, okulistyki, tyflopedagogiki i psychologii poznawczej.

Udostępnij post

Skip to content