Strefa OPT – Prof. Dr. med. Dipl.-Ing. (FH). Hans-Jürgen Grein – „Myopia – Only a refractive error or a health risk for the eyes?”

Instytut Fizyki UO wraz z Uniwersyteckim Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz firmą Fielmann, zapraszają na wykład z cyklu Strefa OPT pt. „Myopia – Only a refractive error or a health risk for the eyes?”, który wygłosi Prof. Dr. med. Dipl.-Ing. (FH). Hans-Jürgen Grein. Wykład odbędzie się 8 maja o godzinie 18:00 w Studenckim Centrum Kultury.

Profesor Hans-Jürgen Grein, ukończył inżynierię optyki okulistycznej na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Aalen otrzymał dyplom lekarza i szkolenie okulistyczne na Uniwersytecie w Wuerzburgu. W 2001 r. został mianowany profesorem optometrii na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Jenie; od 2007 r. profesor optometrii na Uniwersytecie Technicznym Nauk Stosowanych w Luebeck i kierownik naukowy w Fielmann Akademie Schloss Ploen.

Tematem wystąpienia będzie krótkowzroczność, która jest opisywana zarówno w prasie specjalistycznej, jak i laickiej jako epidemia XXI wieku. W szczególności w Azji częstotliwość i zakres krótkowzroczności gwałtownie wzrosły w ostatnich dziesięcioleciach. U większości osób dotkniętych krótkowzrocznością oko jest zbyt długie w stosunku do mocy refrakcyjnej. Zasadniczo krótkowzroczność można łatwo skorygować optycznie za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Interwencje chirurgiczne na oku mogą również skorygować ciężką krótkowzroczność, dzięki czemu okulary nie są już potrzebne. Jednak rozciąganie gałki ocznej spowodowane nadmiernym wzrostem pozostaje. W rezultacie w ciągu całego życia może dojść do bardzo poważnego uszkodzenia wzroku. Intensywne badania dostarczyły wielu informacji na temat mechanizmów wzrostu długości gałki ocznej. Doprowadziło to do opracowania skutecznych procedur kontroli krótkowzroczności, które można stosować podczas wzrostu długości gałki ocznej w wieku szkolnym. W niniejszej prezentacji przedstawiono przegląd przyczyn, zagrożeń dla zdrowia i możliwości leczenia krótkowzroczności.

Strefa OPT to wirtualna przestrzeń dla każdego! Wydarzenie będzie miało miejsce w każdą drugą środę miesiąca na żywo oraz w sieci. Skierowane jest dla każdego, a szczególnie osób zainteresowanych światem optyki, optometrii, technologii okulistycznej, okulistyki, tyflopedagogiki i psychologii poznawczej.

Udostępnij post

Skip to content