Projekty naukowe

Projekt Eurofusion

Kontrolowana fuzja termojądrowa jest jednym z głównych problemów nauk XXI w. Opanowanie tej technologii da ludzkości źródło energii o niemal nieskończonych zasobach paliwa, o małej szkodliwości dla środowiska i absolutnie bezpieczne. Konsorcjum EUROfusion zrzesza reprezentantów różnych krajów koordynujących badania fuzyjne. Reprezentantem Polski jest Centrum Naukowo-Przemysłowe Nowe Technologie Energetyczne (CENTE, http://cente.ifpilm.pl/ ).

Więcej informacji.

Badania procesów fizycznych zachodzących w dwuwymiarowych (2D) materiałach dla nanoelektroniki

Fizyka kwantowa w dwóch wymiarach przestrzennych to dziedzina nauki związana z badaniem zachowań materii i energii na płaskiej powierzchni. Różni się to bardzo od „zwyklej” fizyki, gdzie rzeczy mogą poruszać się tylko w trzech wymiarach. Powyższa dziedzina jest trudnym i ekscytującym tematem, który wymaga zaawansowanych narzędzi matematycznych i obliczeniowych do opisu i symulacji. Można myśleć o systemie dwuwymiarowym jako o jedynym arkuszu papieru, którego grubość można całkowicie pominąć w porównaniu z długością i szerokością. Daje ona także niepowtarzalną okazję do odkrywania nowych aspektów przyrody i opracowywania nowych technologii opartych na zasadach kwantowych. Projektu prowadzony przez dr hab. Andreasa Sinnera, prof. UO oraz prof. dr hab. Włodzimierza Stefanowicza.

Więcej informacji

Teoria macierzy losowych i jej zastosowania w uczeniu głębokim

Przedmiotem badań w projekcie IMPRESS-U jest teoria macierzy losowych. Jest to dział matematyki, którego głównym obiektem badań jest widmo dużych macierzy o losowych współczynnikach, wybranych z różnych rozkładów prawdopodobieństwa oraz posiadających różne typy symetrii. Macierze losowe bardzo dobrze sprawdzają się jako narzędzia do modelowania systemów złożonych i są wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach i kontekstach. W ostatnich latach znalazły zastosowanie w szybko rozwijającej się dziedzinie uczenia maszynowego. 

Skład zespołu projektowego:
1. dr hab. Anna Lytova prof. UO (Instytut Fizyki) 
2. mgr Katarzyna Tesarewicz (Biuro Nauki i Obsługi Projektów) 
3. Jakub Szopa – stypendysta

Więcej informacji

Skip to content