Zajmował się początkowo logikami kwantowymi i teorią konsekwencji. Później, w latach osiemdziesiątych ub. wieku - głównie zagadnieniem algebraizowalności systemów dedukcyjnych oraz algebrą ogólną i jej związkami z logiką. Prowadził wspólne badania z matematykami i logikami polskimi, amerykańskimi i hiszpańskimi. Sam lub wraz z nimi otrzymał fundamentalne wyniki w zakresie algebraicznej hierarchii systemów logicznych, wprowadzając przy tym szereg pojęć (m.in. lokalne twierdzenie o dedukcji, logika filtrowo-dystrybutywna, logika regularnie algebraizowalna, operator Suszki, ogólne pojęcie komutatora dla systemów dedukcyjnych).
Ostatnio zajmuje się teorią mnogości (zasady indukcji dla zbiorów, algebraizacja teorii mnogości), niefinitystycznymi metodami definiowania pojęć, teorią działania (action theory) oraz zastosowaniami teorii modeli w teorii liczb.
Dorobek naukowy obejmuje 100 publikacji, w tym pionierskie monografie: Protoalgebraic Logics, Kluwer 2001; Freedom and Enforcement in Action. Elements of Formal Action Theory, Springer 2015; The Equationally Defined Commutator. A Study in Equational Logic and Algebra, Birkhäuser 2015.
W latach 1967-1972 studiował na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. W roku 1972 uzyskał tytuł zawodowy magistra matematyki. Tezę doktorską
obronił w maju 1975 r. na Wydziale Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora habilitowanego w zakresie logiki uzyskał w kwietniu 1986 r. w Polskiej Akademii Nauk na podstawie rozprawy Logiki równoważnościowe.
Pracownik Zakładu Logiki PAN w latach 1972 -1992 oraz jego kierownik w okresie 1988-1992. Docent od 1988 r. roku tamże. W latach 1990/1991 oraz 1994/1994 Visiting Professor w Iowa State University w Ames (U.S.A.) na Wydziale Matematyki. W roku 1992 podjął pracę w Opolu w związku z perspektywą powołania tam uniwersytetu. Profesurę tytularną otrzymał w roku 1998. Od roku 2008 profesor zwyczajny na Uniwersytecie Opolskim.
Przez wiele lat prowadził na UO ogólnopolskie seminarium z logiki i algebry. Od roku 1997 współorganizator corocznych konferencji z cyklu „Zastosowania logiki w filozofii i podstawach matematyki” (Karpacz, Szklarska Poręba). Staże i dłuższe pobyty naukowe, m.in. w Hiszpanii, Kanadzie, Szwecji, U.S.A, Włoszech, Związku Radzieckim. Brał udział w wielu konferencjach międzynarodowych.
Członek Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki, (od roku 2009 – członek Zarządu, a w latach 2012 – 2015 jego prezes), by członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz American Mathematical Society.
Odznaczenia – Złoty Krzyż Zasługi (2002).
Od wielu lat prowadzi wykłady ze wstępu do logiki i teorii mnogości, a na starszych latach – wykłady z analizy funkcjonalnej, teorii mnogości, teorii modeli itp.